چهار دلیل اصلی برای عدم پرداخت سود سهام به سهامداران توسط شرکتهای بورسی

چهار دلیل اصلی برای عدم پرداخت سود سهام

شرکتهایی که سود نقدی خوبی به سهامدارانشان پرداخت می کنند معمولاً در بین سرمایه گذاران بسیار محبوب هستند.شرکتهایی که در بورس تهران فعال اند طبق قانون موظف اند سالانه درصورتی که سودی به دست آوردند، حداقل ۱۰ درصد آن را به صورت سود تقسیمی بین سهامداران تقسیم کنند؛ اما وقتی شرکتی تصمیم می گیرد که پرداخت سود تقسیمی بیشتر را به حالت تعلیق دربیاورد، سیگنالی برای فروش سهام به بسیاری از سهامداران می فرستد.

البته، آن هایی که سهام را برای سود تقسیمی پایان سالش نگه می دارند بیشتر امکان دارد که با عدم پرداخت سود سهام ، تصمیم به فروش سهام شرکت بگیرند. بااین حال حتی سرمایه گذارانی که از استراتژی بخر و نگه دار استفاده می کنند، با دیدن اینکه شرکتی که سابقاً سود سهام ثابتی پرداخت می کرده حالا اعلام تعلیق می کند، ممکن است دُمشان را روی کولشان بگذارند و در بروند .

ما در این آموزش از مدیرمالی به ۴ دلیلی که یک شرکت ممکن است پرداخت سود تقسیمی سهامش را تعلیق کند، اشاره می کنیم. اگرچه عدم پرداخت سود سهام اغلب ممکن است به عنوان نشانه ای برای یک شرکت در حال رشد باشد، اما همه تعلیق های سود تقسیمی سهام خبر از رشد شرکت نمی دهند .

چهار دلیل اصلی برای عدم پرداخت سود سهام

علت اول عدم پرداخت سود سهام: مشکل مالی

دلیل اصلی عدم پرداخت سود سهام این است که شرکت زیر فشار مالی قرار دارد. چون سود سهام از محل سود انباشته به سهامداران پرداخت می شود، یک شرکت در تقلاست تا سود سهامش را تعلیق کند تا ذخیره مالی لازم برای پرداخت هزینه های آتی را داشته باشد. اگر درآمد پایین یا هزینه ها بالا برود، مقدار پول باقی مانده برای سود سهام در پایان سال ممکن است کم شده یا به طورکلی قطع شود. بعضی اوقات، عدم پرداخت سود سهام ممکن است از روی نیاز اعلام شود، به این معنی که هیچ سودی برای توزیع وجود ندارد و حاشیه سود به اندازه کافی زیاد نیست که پرداخت هزینه ها را ممکن سازد .

علت دوم عدم پرداخت سود سهام: هزینه های پیش بینی نشده

دلیل دیگر این که یک شرکت سود سهامش را تعلیق می کند به خاطر هزینه های پیش بینی نشده ای است که موقتاً سوددهی را کاهش می دهد. حتی اگر درآمد نیز هرساله ثابت بماند، یک طرح دعوی در دادگاه علیه شرکت یا نیاز شرکت به جایگزینی یا به روز کردن تجهیزات پرهزینه ممکن است شرکت را ملزم به استفاده از درآمدها برای اهداف دیگر نماید. در این سناریوها، سودهای سهام عموم اً به محض اینکه هزینه های پیش بینی نشده برطرف شوند دوباره پرداخت خواهد شد . سهامدارانی که با دیدن اولین نشانه ها فرار را بر قرار ترجیح دادند ممکن است سود سهام و سرمایه آینده خود را قربانی عدم تحقیق درباره پشت صحنه این تعلیق ها کرده باشند. همیشه عدم پرداخت سود سهام نباید دلیلی بر وحشت سهامداران شود !

علت سوم عدم پرداخت سود سهام: رشد منابع مالی

سود سهام از سودهای انباشته شرکت پرداخت می شود که نشان دهنده مقدار سود انباشته کل است که در طول زمان جمع شده و پیش ازاین به عنوان سود سهام در سال های قبل پرداخت یا استفاده نشده است. یکی از اساسی ترین استفاده سود انباشته برای تأمین رشد منابع مالی پروژه هایی است که با هزینه های موقت، تعهد افزایش درآمد در آینده را می دهند .

اگر شرکتی تصمیم بگیرد که زمان مناسب برای ساخت کارخانه جدید، گسترش خط تولید و یا رسیدن به بخش های جدید بازار فرارسیدهاست، ممکن است برای تأمین مالی این پروژه ها از سود انباشته استفاده کند. در این مورد، پرداخت سود سهام ممکن است موقتاً تعلیق شود تا درآمدهای بیشتر تسهیل گردد. دوباره، سهامدارانی که خیلی سریع سهام را رها کردند و رفتند یک افزایش قیمت شتاب دار و سود سهام افزایش یافته را در سال های آتی، از دست می دهند .

علت چهارم عدم پرداخت سود سهام: به تأخیر انداختن پرداخت سود سهام ممتاز

توزیع سود سهام ممکن است کمی پیچیده باشد زیرا دو نوع از سهام وجود دارد. سهام عمدتاً به عنوان سهام عادی در نظر گرفته می شود و سود سهام با صلاحدید نهاد صادرکننده پرداخت می شود؛ اما بیشتر شرکت های خارجی علاوه سهم عادی، سهام ممتاز نیز منتشر کرده اند که همه حقوق مالکیت مربوط به سهام عادی را ندارند ولی طبق شرایطی که در برگ سهام ممتاز آمده است، می تواند نرخ سود تضمین شده ای داشته باشد که معمولاً از سود سهام دریافتی سهامداران عادی بالاتر است .

برای توزیع سود سهام به سهامداران عادی، شرکت باید ابتدا شود سهام سهامداران ممتاز را پرداخت کند و سپس به سراغ سهامداران عادی برود. در بعضی موارد، شرکت ممکن است منابع مالی لازم برای پرداخت سود سهام عادی را داشته باشد اما توان پرداخت یکجای سود سهامداران ممتاز و عادی را نداشته باشد. در این صورت، شرکت ممکن است انتخاب کند که سود سهامداران ممتاز را بپردازد و سود سهامداران عادی را تعلیق کند یا اینکه تصمیم بگیرد همه سود سهام را به حالت تعلیق دربیاورد .

در مورد سهام ممتاز

اما سهام ممتاز ویژگی جمع شوندگی دارند، به این معنی که اگر یک سال شرکت سود سهامداران ممتاز را پرداخت نکند در سال دوم موظف است در صورت سودآوری، ابتدا مجموع سود سال های اول و دوم را به سهامداران ممتاز را پرداخت کند و سپس در مورد سود تقسیمی سهامداران عادی تصمیم گیری کند. در این صورت سود سهامداران عادی ممکن است به طور نامحدود تعلیق شود تا شرکت بتواند به سود سهامداران ممتاز را پرداخت نماید. شرکت هایی که سود سهامداران ممتاز را تعلیق کنند باید با سررسید پرداخت های همیشه در حال افزایشِ سالیانه، به سختی مبارزه کنند. پس این انتخاب خوبی نیست
مگر اینکه شرکت دچار مشکل بزرگی شده باشد .

با توجه به این ویژگی های سهام ممتاز، قوانین اقتصادی ایران انتشار سهام ممتاز توسط شرکتهای بورسی را ممنون کرده است؛ اما آگاهی نسبت به این موضوع می تواند درک شما را نسبت به سود پرداختی بالاتر ببرد .

چهار دلیل اصلی برای عدم پرداخت سود سهام

برای مشاهده ی کتاب در زمینه ی بورس و سهام بر روی همین متن کلیک نمایید .

برای مشاهده ی نرم افزار های مورد نیاز برای موفقیت در بازار سرمایه روی این متن کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف