مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک :

 1: استفاده از یک نرم افزار ضد هک با آخرین به روز رسانی ها که من Black Ice را پیشنهاد می کنم چون نیازهای کاربران حرفه ای و تازه کار را به طور کامل برطرف می کند. البته Zone Alarm که از ورژن 5 به بعد به ضد ویروس هم مجهز شده نیز انتخاب خوبیست ولی باید بدانید این نرم افزار نیاز به آموزش دارد (باید کتاب آموزشی آن که به تازگی منتشر شده را خریداری کنید) و بیشتر برای کاربران حرفه ای طراحی شده و کاربران تازه کار نمی توانند از آن به درستی استفاده کنند.

2: استفاده از ویروس کشهای KasperSky یا NOD32 که اگر Pack کامل باشد خیلی بهتر است {پک کامل شاملAnti Virus ،Anti Spyware / Adware،Firewall ،Anti spam ،Security Center،Privacy Service می باشد} توجه داشته باشید که نرم افزارهای فوق را از سایتهای اصلی آنها بگیرید و اقدام به خرید آنها نکنید، چون اکثر شرکتهایی که سی دی های آنتی ویروس را جمع آوری می کنند اصلا به این نکته توجه نمی کنند که این برنامه ها باید از سایت اصلی باشند و در بسیاری از موارد نسخه های کرک شده و گاها ویروسی را از سایتهای غیر قانونی یا به اصطلاح Warez می گیرند و این خود باعث می شود که برنامه قابلیت های خود را از دست بدهد. من پیشنهاد می کنم نسخه های نمایشی یا زمان دار این برنامه ها را دانلود کنید و سپس با دادن سریال نامبر آنها را رجیستر کنید. بعنوان مثال پک کامل مربوط به شرکت Symantec به نام Norton Internet Security و پک کامل KasperSky با نام Internet Security عرضه می شود.

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک

3- سطح ایمنی و ویروس کشی را در حالت High بگذارید تا تمام فایلها، با هر پسوندی که هستند ویروس کشی شوند و توجه داشته باشید بعضی از ویروس کش ها حالتی را با عنوان Heuristic دارد، که به معنی اکتشافی است و در این حالت ویروس کش، به طرز هوشمندانه ای اقدام به ویرس یابی می کند. توجه داشته باشید خیلی از ویروس هایی که در کامپیوتر شما پنهان شده اند به این روش آشکار می شوند. در حقیقت این نوع ویروس ها دو زیست هستند و مرتبا تغییر می کنند و از این رو ویروس کش، در حالت عادی نمی تواند آنها را بیابد.

4-سروریس پک های ویندوز را دانلود کنید و همیشه ویندوز خود را به روز نگه دارید. البته با سرعت پایین اینترنت در ایران این کار عملا غیر ممکن است و به همین خاطر شما می توانید Service Pack 3 ویندوز را از طریق سی دی خریداری کنید.

 5: تنظیمات صحیح خود سیستم عامل و عدم به اشتراک گذاری فایلها. این تنظیمات عبارتند از غیر فعال کردن NetBios و سرویس Remote Assistance و بستن مسیر ورودی کرم MsBlaster که حفره آن همیشه ممکن است خطر ساز باشد.

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک

 6: عدم استفاده از برنامه های به اشتراک گذاری فایل از جمله Kazza که به علت نقص های بیشمار و همراه داشتن برنامه های جاسوسی استفاده از آن دیوانگی است.

7: عدم استفاده از Internet Explorer. خیلی از برنامه های جاسوسی و Trojanها فقط در صورتی دانلود و در نتیجه فعال می شوند که صفحه مربوطه توسط Internet Explorer باز شود، همچنین خیلی از کرمهای اینترنتی در صورت اجرا شدن و باز بودن اینترنت اکسپلورر گسترش پیدا می کنند. پیشنهاد می کنم از یک مرورگر دیگر به جای Internet Explorer استفاده کنید و قابلیت های PlugIn و Java Script آن را نیز غیر فعال کنید. در این میان مرورگر Firefox یا Opera از همه کارآمدتر می باشند.

افزایش امنیت Internet Explorer در صورت اصرار بر استفاده ار این نوع بروزر. با همه این احوال شاید موقعیتی پیش آید که باید از مرورگر استاندارد اینترنت یعنی Internet Explorer استفاده کنید به همین خاطر روش های افزایش امنیت Internet Explorer را نیز بیان می کنم.

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک


Cookie ها را بعد از قطع شدن از اینترنت پاک کنید، البته اگر مدت طولانی به اینترنت وصل بوده اید و در وبلاگ یا ایمیل خود وارد شده اید نیز حتما این کار را در حین کار با اینترنت نیز انجام دهید. در صورتی که به محتویات Temporary Internet Files نیاز ندارید آنها را هم پاک کنید، برای انجام این کارها مراحل زیر را دنبال کنید:

Internet Explorer > Internet Option > Delete Cookie
Internet explorer > Internet Option > Delete Files

8.1: جلوی کوکی هایی که می توانند خطرناک باشند را بگیریم. برای این کار مراحل زیر را طی کنید و حالت Medium High را انتخاب کنید:

Internet Explorer > Internet Option > {tab} Privacy

8.2: استفاده از برنامه های ضد پاپ آپ. خیلی از PopUp ها باعث قفل شدن و در نتیجه بسته شدن IE می شوند و حتی می توانند حاوی کدهای مخرب و ویروس نیز باشند. بهترین برنامه هایی که برای این کار وجود دارد Zero PopUp و AdWare 6.0 است، البته Adware بسیار بهتر عمل می کند و علاوه بر قابلیت ضد Pop up قابلیت Anti Spyware را نیز دارا می باشد.

8.3: پاک کردن و غیر فعال کردن ذخیره سازی پسورد توسط IE. با توجه به ذخیره شدن پسورد ایمیل ها و یا وبلاگ شخصی شما در IE، از این رو می تواند مورد سوء استفاده هکرها قرار گیرد. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

Internet Explorer > Internet Option > {tab} Content > Auto Complete

و سپس دکمه Clear Password را می زنیم و بعد از آن تیک گزینه User Names & Passwords on Forms را بر می داریم.

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک


صفحاتی که عکس یا عکسهای آنها نمایان نمی شود را Refresh نکنیم، چون این یکی از روشهای آلوده سازی کامپیوتر قربانی به ویروس یا تروجان است و برای دیدن عکس مذکور روی آن کلیک راست بزنید و سپس گزینه Show Picture را بزنید. ممکن است سایتی حتی قسمتهای دیگرش نیز به درستی باز نشده باشد در این صورت نیز Refresh نکنید و آدرس آن سایت را در یک صفحه جدید IE وارد کنید.

8.4: استفاده از برنامه های ضد برنامه های جاسوسی یا همان Anti Spyware و Anti AdWare که بهترین آنها Adware 6.0 و SpyHunter و SpySweeper می باشند.

نکته 1: برنامه AdWare تنها اشکالی که دارد این است که باید ابتدا یک فایل کوچک را دانلود کنید و بعد از اجرای آن به طور خودکار برنامه اصلی که حجم زیادتری دارد دانلود می شود و شما نمی توانید آن را با برنامه های افزایش دهنده سرعت دانلود کنید و همچنین برنامه اصلی را در اختیار نخواهید داشت تا بعد از تعویض ویندوز دوباره آن را نصب کنید و هر بار که ویندوز نصب می کنید باید آن را دوباره دانلود کنید.

نکته 2: برنامه SpySweeper یک برنامه بسیار عالی است که دائما در حال بررسی کوکی ها و دیگر برنامه های مخرب احتمالی است و به طور خودکار کوکی های خطرناک را پاک می کند. این برنامه دارای یک سکنر Spyware هم هست و مثل ویروس کش ها می تواند درایوهای هارد را بررسی کند ولی با این تفاوت که این برنامه به جای ویروس، برنامه های جاسوسی را یافته و آنها را از بین می برد. تنها اشکال این برنامه آن است که برنامه Dap که برای دریافت تبلیغات و رجیستر شدن مرتبا به سایتش مراجعه و اطلاعات ارسال می کند را به عنوان برنامه جاسوسی می شناسد و آن را پاک می کند.

نکته 3: برنامه SpyHunter بیشتر به درد کاربران حرفه ای تر می خورد و خود کاربر باید جلوی فایلهایی را که به اینترنت وصل می شوند را با شناخت کافی که دارد بگیرد. این برنامه خیلی کم حجم قابلیت کنترل Spyware ها و کد های مخربی که در خود سایت قرار دارند {به صورت فایل جداگانه {server} نیستند} و با آن Load می شوند را دارد و همه آنها را به طور خودکار Block می کند. همچنین با کمک این برنامه می توانید ارسال اطلاعات توسط هر تروجانی را متوقف کنید و حتی بهترین آنتی ویروس ها هم ممکن است که یک تروجان جدید را نشناسند و این برنامه از این نظر بهترین انتخاب است.


برای درک بهتر ادامه می دهم که این نرم افزار فایلهایی را که اطلاعات ارسال می کنند را monitor کرده و به طور پیش فرض در لیست سبز قرار می دهد و شما می توانید فایل مورد نظر را در لیست قرمز قرار دهید، بدین ترتیب فایل مذکور بلوکه می شود. نکته جالبی که در اینجا نهفته است این است که می توانید فایل هایی نظیر Ie.exe یا dap.exe را در لیست قرمز قرار دهید تا امکان کار کردن با آنها میسر نباشد، البته بهتر است این برنامه را همراه برنامه های فوق به کار گیرید.

 9: از چه سایتی برنامه Download می کنیم. ابتدا باید سایت مورد نظر را از آدرس فایلی که برای دانلود وجود دارد مورد بررسی قرار دهیم. هیچ وقت برنامه ها را از سایتهای ثالث نگیریم چون هیچ دلیل منطقی برای کار آنها وجود ندارد و بدون شک برنامه ای که ما از آنها می گیریم دارای ویروس یا تروجان است و این نکته باید بسیار مورد توجه شرکتهای رایت سی دی و سایتهایی باشد که برنامه برای دانلود معرفی می کنند.

مقاله کامل جهت مقابله و پیشگیری از هک

معمولا سایتهایی که برنامه های شرکتهای دیگر را برای دانلود می گذارند اسم های عجیب و غریب و طولانی دارند. یکی دیگر از مشخصه های سایتهایی که برنامه هایی که برای دانلود گذاشته اند متعلق به خودشان نیست آن است که آنها لیست های طویلی از برنامه های مختلف دارند که همگی آنها از همان {سایت} Domain و بدون توضیح، Preview و قسمت Help می باشند.

باید بدانید سایتی که برنامه خودش را برای دانلود گذاشته اولا تعداد محدودی برنامه دارد، ثانیا برنامه را همراه Tutorial و Help و خیلی چیزهای دیگه معرفی می کند و آدرس مشخصی دارد، همچنین در سایت اصلی برنامه عکسها و Screen Shot هایی همراه با توضیحات اضافه از برنامه مورد نظر وجود دارد.


سایتهایی که آدرس آنها بصورت IP است بسیار خطرناکند و ممکن است Admin آن سایت با بدست آوردن IP شما که از طریق بازدید شما از آن سایت به دست او می رسد اقدام به هک کردن شما بکند یا همانطور که گفتم برنامه ای که در آن سایت برای دانلود قرار گرفته حاوی ویروس یا تروجان … باشد!

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که فلان برنامه دارای محدودیت زمانی یا عملکرد است و اگر ما آن برنامه را از این سایت اصلی دانلود کنیم چگونه می توانیم محدودیت آن را از بین ببریم و در جواب سوال شما باید بگویم که ابتدا نسخه Trial یا Demo برنامه را از سایت اصلی بگیرید و بعد از آن کرک آن برنامه را که حجم خیلی کمی هم دارد را از سایتهایی که برای این منظور می باشند دریافت کنید، البته در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد که کرک مربوطه حاوی ویروس است.

ولی احتمال ویروسی شدن توسط آن خیلی کمتر از دریافت نسخه کامل کرک شده برنامه است و بهتر است از کرکهایی که شماره سریال در اختیار شما می گذارند استفاده کنید و کرکهایی که به جای فایل اصلی جایگزین می شوند خیلی مطمئن نیستند و حتی ممکن است از قابلیت برنامه بکاهند و برنامه آنطور که می بایست کار نکند.

خاطر نشان می کنم دریافت سریال برنامه هیچ خطری ندارد و مطمئن ترین راه کرک کردن نرم افزار است.
به سایت هایی که برنامه ها را کرک می کنند و آنها را برای دانلود می گذارند سایتهای Warez یا غیر قانونی می گویند. برای پیدا کردن سایت اصلی برنامه باید در گوگل به این صورت جستجو کنید:

Official Site + Name of Program (در قسمت Name of Program باید نام برنامه مربوطه را بنویسید.)
 10: همیشه به آیکون و پسوند عکسهایی که از طریق چت می گیرید توجه کنید و از طرف مقابل بخواهید که عکسش را به ایمیلتان بفرستد چون خود یاهو دارای Norton Anti Virus می باشد و فایل قبل از دانلود شدن Scan می شود و فقط در مواردی نادر ممکن است Yahoo ویروسی که همراه عکس هست را نشناسد به همین خاطر عکس مربوطه را پس از Download با ویروس کش KasperSky یا NOD32 نیز Scan کنید.


11: از کار انداختن System Restore. همانطور که می دانید فایلهایی که پسوند های سیستمی مثلdll ، exe و غیره داشته باشند، پس از پاک کردن یا اعمال تغییرات در System Restore ذخیره می شوند و این مسئله زمانی خطر ساز می شود که یک فایل ویروسی را به صورت دستی یا به کمک برنامه های ضد ویروس یا ضد Spyware پاک {Delete} یا تمیز{Clean} کرده اید، ولی غافل از اینکه ویندوز این فایلها را در جایی دیگر حفظ کرده است و همچنان ویروس به فعالیت خود ادامه می دهد. برای از کار انداختن System Restore مراحل زیر را دنبال کنید:

Control Panel > System > {tab} System Restore > Turn off System Restore on All Drive


 12: شاید زیاد اتفاق افتاده باشد که از طریق چت یا از یک سایت مشکوک عکس Download کرده باشید و نگرانید که این فایل حاوی تروجان یا ویروس مخصوص فایلهای JPG باشد و به همین خاطر عکس مربوطه را در کافی نت باز کنید و کلید F11 را بزنید و سپس کلید Print Screen را فشار دهید و بعد از آن برنامه Paint را باز کنید و Ctrl + V را بزنید و حالا می توانید عکس را با خیال راحت با هر پسوندی ذخیره کنید.


شاید بپرسید چرا برای این کار از برنامه های Picture Converter استفاده نکنیم و در جوابتان باید بگویم که ممکن است در فرایند تبدیل فایل ممکن است کدهای ویروس نیز ترجمه شده و همراه عکس Convert شده باقی بمانند ولی در روش فوق، فرایند تهیه عکس هیچ نیازی به عکس مشکوک به ویروس ندارد.

13: هرگز اسم کامپیوتر {Computer Name} خود را واقعی ندهید. هکرها می توانند اسم کامپیوتر شما و در نتیجه اسم شما را بیابند و برای جلوگیری از این کار یک اسم مستعار برای خود انتخاب کنید. همچنین از وارد کردن اسم و مشخصات واقعی خود در برنامه هایی مثل Photoshop و غیره که در زمان نصب از شما اسم و مشخصات می خواهند نیز خودداری کنید.

14:هیچ گاه با تهدید از کسی نهراسید و کد یا فایل شخصی در اختیار وی قرار ندهید(کسی که از قبل بهتون بگه هکتون میکنه مطمعا باشید هرگز این کار ازش بر نمیاد)

15:افرادی با مهندسی اجتماعی گاهی اوقات با پیام های رسمی با نام شرکت های اصلی مثل گوگل یا تلگرام از شما در خواست دادن کد یا پسورد میکنن، توجه داشته باشید که گوگل ،تلگرام،اینستاگرام و … هیچ گاه در قالب پیامک یا ایمیل از شما کد یا پسوردی درخواست نمیکنند،پس برای هیچ کسی رمزتون رو ارسال نکنید.

16:برنامه های ناشناس رو هیچ گاه نصب نکنید(به جز برنامه های ضروری که نایاب هستن تمامی اپک های مورد نظرتون رو از سایت های رسمی گوگل دانلود کنید)

17:هیچ گاه آدرس های جعلی رو سرچ نکنید یا رو لینک های ناشناس دست نزنید، حتی در گوگل بعضی وقتا میگه گوشیتون به نسخه به روز نیاز داره (هرگز روی اون کلیک نکنید خودش ویروسه)همینطور جستوجوی مطالب پورنوگرافی و غیر اخلاقی هم میتونه باعث بارگیری ویروس یا باج افزار بشه که یکی از اونها رو میتونم باج افزار معروف اف بی آی معرفی کنم که در بازی های پورنوگرافی قرار میدن تا کسی دیگه از این چیزا دانلود نکنه، همینطور آدرس های آی پی یا پروکسی های ناشناس رو که افرادی بهتون به بهونه اینترنت رایگان یا… میدن تو گوشی وارد نکنید چون این نوع آدرس ها یک تونل در گوشی ایجاد میکنه که هکر میتونه داده های شما رو رد گیری کنه و سیستمتون هک بشه.

18:هیچ گاه کد های تماس ناشناسی که برخی افراد بهتون میگن تو گوشی وارد نکنید، مثلا بعضی از افراد میگن که با این کد شارژتون دوبرابر میشه:
141شماره خودشون بدون صفر برای اینکه شک نکنید شماره خودش هست*رمز شارژ# که با اینکار شارژ شما برای طرف میره،
همینطور کد های دیگه ای هم هستند مثل دایورت یا …
که بهتون توصیه میکنم کلا کدی ناشناس وارد گوشی نکنید.

19:هیچ گاه فیلم یا تصاویری که به صورت مستقیم با گوشی گرفتید برای افراد ناشناس ارسال نکیند(در صورت ضروری بودن اپتدا با یک فتوشاپ یه کپی از عکس درست کنید یا ویرایش های خیلی کوچیکی درونش ایجاد کنید تا عکس اصلی از دوربین نباشه)چون میتونن از طریق عکس یا فیلم مستقیم با استفاده از نرم افزار هایی آی پی شما رو استخراج کنن و اطلاعاتون رو به دست بیارن یا هک کنند.

20:هیچ گاه شماره تلفن خودتون رو جایی قرار ندید چون با استفاده از همون و پارتی داشتن تو مخابراط میتونن اطلاعات شخصی کاملتون رو در بیارن یا مورد سوع استفاده قرار بدن و ازتون اخازی کنند.

چگونه فایل های هک را شناسایی کنیم؟
هنگام چت در یاهو ممکن است از افراد مختلف فایلی دریافت کنید که گاهی اوقات این فایلها برای نفوذ به کامپیوتر شما و یا دزدیدن پسورد یاهوی شما هست. یک راهی وجود دارد که در هنگام دریافت فایل تا حدی از امنیت آن اطمینان حاصل کنید :


وقتی شخصی فایلی می فرستد در پیغامی که برای شما مبنی بر تائید آن می آید نام شخص فرستنده، نام فایل و حجم آن و از این قبیل اطلاعات روی آن نوشته شده هست. شما باید توجه داشته باشید که فایلی که می خواستید با نوع فایل فرستاده شده هماهنگی دارد یا نه ؟ مثلا اگر عکسی می خواهید دریافت کنید باید فایل مربوط پسوند JPG داشته باشد اما فایلهای هک که با MGIC-PC ساخته می شوند در قسمت نام بعد از JGP پسوندی مثل SCR یا exe و..مثل ( mypic.jpg.scr) وجود دارد که نشان دهنده آن است که فایل فرستاده شما یکی از انواع فایل های ساخته شده توسط magic-pc است که برای بدست آوردن پسورد شما می باشد.

 

ساختار کلى یک نرم افزار هک :


به طور معمول هر نرم افزار هک از سه قسمت اصلى تشکیل شده که با شناخت آنها کلیه مراحلى را که در روند هک کردن یک کامپیوتر شخصى انجام مى گیرد مد نظر قرار خواهید داد.

قسمت اول :
server که همان سرور هک یا Trojan است.
این همان فایلى است که با وارد شدن و اجرا شدن روى سیستم شما، به نفوذگر اجازه مى دهد کنترل سیستم شما را در اختیار بگیرد و یا پسوردهاى شما را بدزدد. این فایل از نوع فایلهاى اجرایى مى باشد.

قسمت دوم :
Edit server که نرم افزارى است که به نفوذگر اجازه مى دهد قبل از اینکه سرور هک را براى شما بفرستد تغییرات دلخواه خود را بر روى آن اعمال کند. به عنوان مثال مى تواند سرور هک را طورى تنظیم کند که به صورت خودکار هر بار که شما به اینترنت متصل مى شوید به گونه اى که شما پى نبرید یک Email به نفوذگر بفرستد و شماره IP شما و پورت باز سیستم را به او اطلاع دهد و یا اینکه نفوذگر به وسیله Edit server مى تواند سرور هک را به یک فایل دیگر مثلا” فایل اجرایى یک Game یا یک تصویر و یا هر فایل دیگر پیوند بزند و براى شما بفرستد تا شما در این مورد شک نکنید. همچنین مى تواند Icon سرور هک را عوض کند تا مثلا به عنوان یک Jpg به نظر برسد.

قسمت سوم :
برنامه اصلى است که پس از اتمام همه کارها و هنگامى که سرور هک بر روى دستگاه شما اجرا شد نفوذگر با استفاده از آن هنگامى که شما به اینترنت متصل هستید بدون اینکه شما بفهمید به سیستم شما متصل مى شود و کنترل آن را در دست مى گیرد.

 مخفی کردن IP در برابر هکرها


در صورتی که تنها سررشته ای از هک و امنیت را داشته باشید میدانید که بسیاری از هکرها برای نفوذ به سیستم قربانی از IP او استفاده میکنند. با استفاده از این ترفند میتوانید کاری کنید که IP شما برای همیشه دور از دسترس این افراد باشد و به نوعی به طور کامل IP خودتان را از دسترس دیگران مخفی نگه دارید.
برای این کار:
1- ابتدا از منوی Start به Run رفته و در محیط Run عبارت MMC را تایپ نمایید.
 2- در محیط جدید، از منوی File به قسمت Add/Remove Snap-in بروید.
3- در پنجره باز شده بر روی دکمه Add کلیک کنید.
4- در پنجره جدید، بر روی IP Security Policy Management کلیک کرده و دکمه Add را بزنید.
5- سپس Finish را زده و خارج شوید.
6- در پنجره قبلی بر روی Ok کلیک کنید.
7- حال در همان محیط اولیه هستید. در حال حاضر آیکون کناری عبارت IP Security PolicyManagement زرد رنگ است. اکنون میبایست یکبار بر روی آن کلیک کنید تا رنگ آن به سبز تغییر پیدا کند.
 8- در پایان از منوی File به Exit رفته و با انتخاب Yes این عملیات را ذخیره کنید.

پسورد های قوی حاوی عدد و حروف بزارید و همیشه روی سیستمتون تایید دو مرحله ای بزارید:
برای این کار حداقل از 7 کاراکتر استفاده کنید که شامل حداقل 2 کاراکتر حروف بزرگ، حروف کوچک و اعداد باشد. از کاراکترهای تصادفی استفاده کنید. هر چه توالی کاراکترهای تصادفی بیشتر باشد امنیت رمز شما بیشتر خواهد بود. کاراکترهایی را که با حروف بزرگ نوشته اید را به یاد بسپارید. وقتی Log In می شوید (ورود به سیستم) باید آنها را در نظر بگیرید. رمزها به حروف بزرگ و کوچک حساسند ضمن اینکه در هنگام Log In اگر رمز شما پذیرفته نشد احتمال دارد به دلیل روشن بودن کلید Caps Lock باشد.

 

پیشنهاد می شود از سایر مطالب آموزنده و کمیاب موجود در سایت بهره ببرید تا بتوانید زندگی با کیفیت و با دانش بالاتری داشته باشید .

برای استفاده و مشاهده ی این مطالب می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید .

 

و برای انتقال به صفحه ی اصلی سایت بر روی همین متن کلیک نمایید 

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف