مزایای بازار آتی

در این مطلب به شش مزایای بازار آتی می پردازیم.

  • به دلیل ویژگی اهرمی، با سرمایه کمتر(نسبت به بازارسهام)می توان سود بیشتری کسب کرد.امکان سرمایه گذاری حدود 5 برابر نسبت به آورده نقدی در بازارآتی سهام فراهم است.این ویژگی علاوه بر افزایش بازده، ریسک معاملات آتی را نیز به همین نسبت افزایش می دهد.
  • برای اتخاذ موقعیت فروش، نیازی به در اختیار داشتن سهم پایه قرارداد نیست و سرمایه گذار می تواند براساس پیش بینی های خود اقدام به فروش کند. این ویژگی امکان کسب سود در بازاری با روند نزولی از طریق ایجاد موقعیت فروش را فراهم می کند.
  • سود یا زیان قراردادهای آتی به طور روزانه محاسبه شده و به حساب کارگزار واریز می شود و مشتری اجازه استفاده از آن را دارد و برخلاف بازار سهام که شناسایی سود منوط به فروش سهم است، در بازار آتی برای شناسایی سود لزومی به بستن موقعیت و خروج از بازار نیست.
  • طی دوره قرارداد مشتری می تواند در صورت تغییر در پیش بینی خود، موقعیت باز خود را از طریق معامله معکوس )فروش در مقابل موقعیت باز خرید و برعکس(، ببندد و از بازار خارج شود و لزومی به نگه داشتن موقعیت تا سررسید قرارداد وجود ندارد.
  • سرمایه گذارانی که افق سرمایه گذاری بلند مدت دارند می توانند از این بازار برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمت سهم، استفاده کنند.
  • به دلیل نقش کارگزار و اتاق پایاپای، ریسک اعتباری این قراردادها اندک است.پ

قرارداد آتی سبد سهام

یکی از ابزارهایی که اخیراً در بورس اوراق بهادار ایران معرفی و آغاز به کار کرده است، قرارداد آتی سبد سهام است که اولین مورد آن بر روی سبدی متشکل از سهام ۳۰ شرکت بزرگ است و نوسانات آن، هم جهت با نوسانات قیمتی سهام موجود در آن سبد است. 

برای مشاهده ی کتاب در زمینه ی بورس و سهام بر روی همین متن کلیک نمایید .

برای مشاهده ی نرم افزار های مورد نیاز برای موفقیت در بازار سرمایه روی این متن کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف