سود نقدی سهم را انتخاب کنیم یا افزایش قیمت آن را؟

سهامداران به دنبال چه نوع سودی هستند؟ سود نقدی یا افزایش قیمت؟

سود نقدی سهام یا افزایش قیمت آن ؟

کدام را انتخاب کنیم:

اگر شما سری به بانجی جامپینگ توچال بزنید و از کسی که خود را از ارتفاع به پایین پرتاب کرده، بپرسید چرا این همه هیجان و استرس به خود وارد کردی؟ می گوید : تجربه ای لذت بخش است، شما هم امتحان کنید! حالا اگر از کسی که از بالای برج میلاد به پایین پریده، بپرسید چرا این کار را کردی؟ می گوید: چون یک نفر من را به پایین هل داد! اما این مثال چه ارتباطی با سود نقدی سهام دارد؟

سرمایه گذاری در سهام هم به همین شکل است، شما هم نباید در سهامی که چیزی از آن نمی فهمید سرمایه گذاری کنید. حتی اگر یک مشاور مالی، شمارا ترغیب به خرید سهمی کرد، از او بخواهید تا برای شما توضیح دهد که چرا آن سهم برای شما مناسب است؟ آیا با اهدافتان هم خوانی دارد؟

اگر مشاورتان ازخودراضی است و جوابتان رو به درستی نمی دهد، مشاورتان را عوض کنید، نترسید و به خاطر داشته باشید که سرمایه گذاری در سهام، مسیری برای رسیدن به اهدافی مشخص است. ابتدا اهداف خود را مشخص کنید و بعد به سراغ سهام بروید. در مرحله نخست باید مشخص کنید که اهدافتان میان مدت است یا بلندمدت. اگر اهدافتان برای یک یا دو سال آینده است، این مقاله را رها کنید و به سراغ آموزش های دیگر بروید .

در گام بعدی لازم است مشخص کنید که قصد دارید سود سرمایه گذاری تان را یکجا دریافت کنید یا کم کم و به مرورزمان؟ دراین مقاله به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم .

اگر قصد دارید سود خود را یکجا دریافت کنید …

سهمی را بخرید که پیش بینی می کنید قیمت آن افزایش می یابد! سرمایه گذارانی که می خواهند سودشان را یکجا دریافت کنند معمولاً کمتر به بازده های نقدی سالیانه توجه می کنند و عمدتاً در سهامی سرمایه گذاری می کنند که بیشتر سود سالانه شرکت صرف راه اندازی پروژه های جدید می شود، نه تقسیم بین سهامداران. برای مثال این گروه دوست دارند سهمی را امروز به قیمت ۱۷۰ تومان بخرند و هفت سال دیگر آن را ۹۴۰ تومان بفروشند. البته سود اندکی هم هرسال به عنوان سود نقدی دریافت می کنند. اصولاً اولین دلیلی است که سرمایه گذاران در سهام سرمایه گذاری می کنند، همین است .

 سود نقدی سهام بهتر است یا افزایش قیمت آن
سود نقدی بهتر است یا افزایش قیمت سهام

اگر قصد دارید سود خود را کم کم دریافت کنید …

در سهامی سرمایه گذاری کنید که سود نقدی بالایی به سهامدارانش پرداخت می کند. برخی سرمایه گذاران دوست دارند جریان مداومی از درآمد داشته باشند، به همین خاطر سهام شرکت هایی را می خرند که هرسال ۴۰ یا ۵۰ درصد سود شرکت به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می شود. این گروه شرکت ها که سود نقدی بالایی پرداخت می کنند، برنامه ای برای راه اندازی پروژه های جدید یا تولید محصولات متنوع دیگر ندارند و تمرکزشان بر روی پروژه های قدیمی شان است و لذا نقدینگی بالایی دارند و پول اضافه را بین سهامدارانشان تقسیم می کنند .

فرق بین بازده نقدی سهام با سود بانک یا اوراق مشارکت چیست؟

این دو را باهم اشتباه نگیرید. بیشتر شما با سود بانک آشنایی دارید. چون از کودکی پول خود را در بانک ها پس انداز کردید و ماهیانه مبلغی را به عنوان سود دریافت کرده اید؛ اما سودی که بانک به شما می دهد با بازده سهام چه فرقی می کند؟

درواقع تفاوت اصلی در نوع سرمایه گذاری هاست. وقتی شما در بانک پس انداز می کنید، پول خود را به بانک قرض داده اید و بانک تعهد کرده مبلغی را به عنوان حداقل سود تضمینی به شما پرداخت کند؛ اما وقتی سهام می خرید، مالک بخشی از شرکت شدید. در جلسات و مجامع شرکت می کنید، اعضای هیئت مدیره و مدیران را انتخاب می کنید و مدیران به نمایندگی از شما شرکت را اداره می کنند. در پایان سال اگر فعالیت های شرکت سودآور بود، درصدی را به عنوان بازده نقدی میان سهامداران تقسیم می شود؛ اما تضمینی برای پرداخت این بازده وجود ندارد .

پس لازم است مشخص کنید کدام یک از انواع سهام برای شما مناسب تر است. سهامی که آینده رو به رشدی دارد؟ یا سهامی که پیش ازاین به اندازه ای رشد کرده است که حالا بتوان از محصولات و میوه های شیرینش لذت کافی برد؟

سود نقدی سهام یا افزایش قیمت

برای مشاهده ی کتاب در زمینه ی بورس و سهام بر روی همین متن کلیک نمایید .

برای مشاهده ی نرم افزار های مورد نیاز برای موفقیت در بازار سرمایه روی این متن کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف