سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد ؟

در این مطلب خواهید خواند :

سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد ؟

سهامی که قدرت تعیین یک عضو هیات مدیره را دارد یا کرسی های مدیریتی یک گروه را افزایش می دهد، چقدر می ارزد?

رقابت بازیگران عمده بر سر بلوک های بزرگ سهام شرکت ها در بورس تهران از مواردی است که سهامداران جزء، اتفاقات پیرامون آن را با حساسیت ویژه ای دنبال می کنند؛ دلیل این موضوع را علاوه بر تاثیرگذاری در آینده شرکت می توان در تعیین حرکت قیمتی سهم در کوتاه مدت نیز جست وجو کرد .

سهام مدیریتی چیست ؟

سهام مدیریتی در یک تعریف ساده به بخشی از سهام یک شرکت گفته می شود که حق رای آن توانایی قرار دادن یک یا چند عضو هیات مدیره شرکت را داشته باشد. در گفت و شنود پیش رو با علیرضا کدیور، کارشناس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه ابعاد گوناگون ارزش گذاری سهام کنترلی مورد بررسی قرار گرفته است . سهام کنترلی یا مدیریتی به چه معناست؟


در یک تعریف ساده سهام کنترلی به سهمی گفته می شود که دارنده آن می تواند از طریق آن به اعمال مدیریت در یک شرکت بپردازد . دارنده سهام کنترلی از دو طریق می تواند در شرکت اعمال نفوذ کند؛ اول اینکه یک یا چند عضو هیات مدیره را تعیین کند و دیگر اینکه با در اختیار گرفتن اکثریت اعضای هیات مدیره بتواند مدیرعامل شرکت را نیز منصوب کند .

سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد

به آن چقدر است؟ » سهام کنترلی « میزان سهام لازم برای اطلاق

میزان سهام لازم برای اینکه در یک شرکت بتوان کنترل یک یا چند عضو هیات مدیره را به دست گرفت، بستگی به ترکیب سهامداران آن شرکت و تعداد اعضای هیات مدیره شرکت دارد. در حال حاضر تعداد اعضای هیات مدیره در اکثریت شرکت ها 5 عضو است .

اگر فرض کنیم ترکیب سهامداران به نحوی باشد که سهم خردی وجود نداشته باشد، در آن صورت میزان سهام لازم برای کسب یک عضو هیات مدیره 7 / 16 درصد است؛ اما اگر تعداد اعضای هیات مدیره به 7 عضو افزایش یابد، در آن صورت با میزان کمتری ) 6 / 12 درصد( هم می توان یک عضو هیات مدیره داشت. از سوی دیگر معمولا در هیات مدیره ها می توان با مذاکره رای سایر اعضا را به نفع خود گرفت. در هر صورت با بیش از 50 درصد مالکیت می توان بلوک مدیریتی را در یک شرکت تصاحب کرد و مدیریت شرکت نیز به دارنده این بلوک خواهد رسید.

چرا ارزش سهام کنترلی از قیمت سهام خرد بالاتر است؟

دارندگان سهام کنترلی درخصوص دارایی ها و تصمیم گیری های شرکت دخالت مستقیم دارند . شخص حقیقی یا حقوقی که سهام کنترلی دارد می تواند در هیات مدیره تصمیم گیری کند و به عبارتی در راهبری شرکت دخالت می کند. سهام کنترلی به دارنده بلوک این امکان را می دهد که از آخرین اخبار شرکت سریع تر و دقیق تر اطلاع کسب کند. این اطلاعات به طور قطع در تصمیم گیری در بازار سهام اثرگذار است که البته در چارچوب دستورالعمل دارندگان اطلاعات نهانی کنترل می شود.

آیا لزوما هر بلوک عمده از سهام یک شرکت بیش از قیمت خرد آن می ارزد؟

یک بلوک در شرایطی می تواند ارزشمند باشد که بتواند کرسی هیات مدیره را به خریدار بدهد؛ اما در حالتی که بلوک کمتر از حدی باشد که یک کرسی را بدهد قیمت آن می تواند معادل قیمت سهام عادی باشد. از سوی دیگر، در بعضی موارد برخی سهام برای افرادی که درصدی از سهام شرکت را دارند ولی در مجمع انتخاب هیات مدیره نیاز به رای بیشتری دارند، ارزش فوق العاده ای پیدا می کند که به آن بلوک کوچک، سهام طلایی اطلاق می شود.

در همین حال باید توجه داشت چون بلوک های مدیریتی سهام معمولا ارزش ریالی بالایی دارند برای اینکه خریداران بتوانند از عهده خرید بلوک بربیایند، سیاست های تشویقی از طریق روش پرداخت نقد و اقساط پیش بینی می شود. بر این اساس وقتی بلوک به صورت اقساط فروخته می شود بحث ارزش زمانی پول مطرح شده و قیمت را بالاتر می برد. در هر صورت ارزش یک بلوک سهام کنترلی بسته به اینکه برای چه گروهی می تواند جذاب باشد و نیز با توجه به دارایی ها وضعیت شرکت می تواند متفاوت باشد.

سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد ?

برای مشاهده ی کتاب در زمینه ی بورس و سهام بر روی همین متن کلیک نمایید .

برای مشاهده ی نرم افزار های مورد نیاز برای موفقیت در بازار سرمایه روی این متن کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف