تحلیل گران تکنیکال به ما چه می گویند؟

تحلیل گران تکنیکال به ما چه می گویند؟

تحلیل تکنیکال جزو معدود مفاهیمی در حوزه سرمایه گذاری است که اغلب سرمایه گذاران و تحلیل گران تکنیکال با دید صفر و یکی به آن نگاه می کنند. بعضی ها آن را کاملاً ناکارآمد و غیرکاربردی می دانند و برخی دیگر همه تصمیمات سرمایه گذاری شان را بر اساس نتایج آن اتخاذ می کنند. البته در سال های اخیر این دیدگاه قدری تعدیل شده است و سرمایه گذاران کم کم به این نتیجه می رسند که برای انتخاب بهتر سهام، هم به تحلیل بنیادی و هم به تحلیل تکنیکال نیاز دارند. تحلیل تکنیکال و تحلیل گران تکنیکال به شما کمک می کنند تا تصمیم خرید، فروش یا نگهداری سهم را به درستی زمان بندی کنید. به طور خلاصه تحلیل بنیادی به شما می گوید که چه سهمی را بخرید و تحلیل تکنیکال زمان خرید آن سهم را به شما
نشان می دهد .

بعدازاینکه شما فهمیدید از دنیای سرمایه گذاری چه می خواهید وقت آن رسیده که یکی از دو روش زیر را برای گزینش سهام خود انتخاب کنید :

تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال

البته ما به شما میگوییم که از هر دو این روش ها را یاد بگیرید و از هر دو این ها در سرمایه گذاری استفاده کنید. درک تفاوت بین تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی آسان است :

تحلیل بنیادی وضعیت اقتصادی شرکت را تجزیه وتحلیل می کند، اعداد و ارقام مربوط به فروش و سود را بررسی می کند، همچنین عوامل خارجی اثرگذار بر سهام شرکت نظیر عوامل سیاسی و اقتصادی و نیز قانون گذاری های دولت و مجلس را زیر نظر می گیرد و درنهایت اعلام می کند که سرمایه گذاری در سهام عقلایی است یا خیر؟

تحلیل تکنیکال تلاش می کند که روند حرکت قیمت سهام را بر مبنای عوامل رفتاری و روانشناسی بازار نظیر حجم معاملات، نمودارهای مختلف و افزایش و کاهش تاریخی قیمت ها پیش بینی کند. تحلیل تکنیکال به دنبال یافتن ارزش واقعی یک سهم نیست بلکه می خواهد بداند قیمت سهم در روزهای آینده افزایش می یابد یا کاهش و چه موقع این افزایش یا کاهش قیمت متوقف می شود و روند معکوس پیدا می کند .

برای اینکه از به کارگیری تحلیل تکنیکال بیشترین سود را ببرید، به یاد بدانید که این نوع تحلیل چگونه کار می کند و با مفروضات آن آشنا شوید. خب… در ادامه این مفروضات را به شما میگوییم.

فرض اول: همه چیز قیمت سهم است .

فرض اولیه و اساسی که تحلیل تکنیکال بر آن بناشده است این است که همه اطلاعاتی که شما برای تصمیم گیری در مورد سهام به آن احتیاج دارید، در قیمت جاری سهم نهفته است. منتقدان تحلیل تکنیکال هم به همین فرض ایراد می گیرند و عنوان می کنند که تحلیل گران تکنیکال هیچ یک از عوامل بنیادی شرکت نظیر فروش و سود را برای خرید سهم در نظر می گیرند و فقط به قیمت آن توجه دارند؛ اما تکنیکالیست ها معتقدند که قیمت بازتاب دهنده همه عوامل بنیادی سهم است و اوضاع بد شرکت، خود را در قیمت سهم نشان می دهد. آن ها قیمت سهم و تغییرات آن را بررسی می کنند و پیش بینی می کنند که قیمت چه روندی را طی خواهد کرد .

فرض دوم: روندها دوست شما هستند .

قیمت یک سهم تمایل دارد در یک روند مشخص حرکت کند؛ بنابراین دنبال کردن روندها یکی دیگر از اصول اساسی تحلیل تکنیکال است. وقتی روند قیمتی یک سهم صعودی است، پیش بینی ها نشان از ادامه این روند دارد. در کل سه نوع روند قیمتی وجود دارند که عبارت اند از: صعودی، نزولی و نوسانی.

فرض سوم: اگر درگذشته اتفاق افتاده، حتماً در آینده هم اتفاق خواهد افتاد.

فرضیه اساسی سوم در تحلیل تکنیکال و برای تحلیل گران تکنیکال این است که تاریخ تکرار می شود، به خصوص در مورد نوسانات قیمت! ماهیت تکراری نوسانات قیمت به عوامل روانشناسی بازار نسبت داده می شود. به عبارتی، سرمایه گذاران و فعالان بازار بورس، در طول زمان واکنش تقریباً مشابهی را به اتفاقات یکسان نشان می دهند.

تحلیل تکنیکال از الگوی نمودارها برای تجزیه وتحلیل تحرکات بازار و پیش بینی قیمت ها استفاده می کنند و برخی از تکنیک های آن سابقه صدساله دارند و هنوز هم مورداستفاده بسیاری از تحلیلگران هستند. بااین حال تحلیل تکنیکال کاستی ها و نقاط ضعف خود را نیز دارد. مهم ترین اشکالی که در این نوع تحلیل وجود دارد این است که این روش علیرغم نام آن، یک روش انسانی است و بیشتر رفتار انسان ها را بررسی می کند تا روند قیمت ها را پیش بینی کند؛ بنابراین تغییرات قیمت یک سهم به برآیند تصمیمات هزاران نفر سرمایه گذار در مورد خرید یا فروش آن سهم بستگی دارد که همه انسان هستند و ۴ نیست .چراکه اگر این طور =۲+ جایزالخطا! متأسفانه سرمایه گذاری آن طور که تکنیکالیست ها می گویند به سادگی فرمول ۲ بود همه سرمایه گذاران در بورس ثروتمند می شدند و هیچ کس ضرر نمی کرد.

به طور کلی تحلیل تکنیکال ………….

تحلیل گران تکنیکال به ما چه می گویند؟

به طورکلی اگر به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت هستید، نیازی نیست که خود را با مفاهیم و نمودارهای تکنیکال درگیر کنید. فقط به دنبال ارزش گذاری سهام شرکت از طریق پاسخ به پرسش هایی زیر باشید: آیا فروش و سود شرکت نسبت به سال قبل رشد داشته است؟ یا آیا شرایط اقتصادی مناسب است؟ تحلیل کنید و ارزش واقعی آنچه را که می خرید، بدانید. مثل کسی نباشید که قیمت همه چیز را می داند، اما ارزش هیچ چیز را نمی داند.

اما سرمایه گذاری کوتاه مدت کاملاً متفاوت است و به دقت و انضباط بیشتری احتیاج دارد. شما باید همه سیگنال ها و اندیکاتورها را تحت نظر بگیرید. از طرفی تحلیل های تکنیکال و تحلیل گران تکنیکال ممکن است یک ماه دستور خرید و یک ماه دستور فروش صادر کنند و در ماه دیگر هم هیچ سیگنال و نشانه مشخص و واضحی برای خریدوفروش ارائه نکنند.

درنهایت شما باید بدانید هر میزان خریدوفروش شما بیشتر شود، کارمزد و مالیاتی که بابت این معاملات می دهید، بیشتر می شود. در نظر داشته باشید که معامله گران تکنیکال ممکن است روزانه سهمی را بخرند و در پایان روز بفروشند و مجموع اً ۱٫۵ درصد ارزش معامله را بابت کارمزد کارگزاری و مالیات از دست بدهند .درصورتی که سرمایه گذاران با دید بلندمدت طی یک سال این میزان کارمزد و مالیات را بابت هر معامله پرداخت می کنند. پس این گونه هزینه ها را هم در نظر بگیرد.

تفاوت ها را کنار بگذارید و از هر دو استفاده کنید.

بهترین راه برای ترکیب هر دو نوع تحلیل بنیادی و تکنیکال این است که نقاط قوت هر یک را به کار بگیرید. همان طور که پیش ازاین گفته شد تحلیل بنیادی به شما می گوید چه سهمی و تحلیل تکنیکال به شما می گوید چه موقع آن را بخرید؛ بنابراین تحلیل تکنیکال به شما نشان می دهد که چه موقع قیمت سهم در پایین ترین زمان خود قرار دارد و بهترین موقع برای خرید آنچه وقتی است .هنگامی که عوامل بنیادی و تکنیکال تصمیم شمارا برای خرید یا فروش پشتیبانی می کنند، بهترین زمان برای اقدام شماست.

در این مقاله ما به تفاوت های بین تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال پرداختیم و مزیت های تحلیل تکنیکال را به شما توضیح دادیم. در آموزش های دیگر، نحوه به کارگیری هر یک از این دو روش را به شما آموزش می دهیم.

تحلیل گران تکنیکال به ما چه می گویند؟

برای مشاهده ی کتاب در زمینه ی بورس و سهام بر روی همین متن کلیک نمایید .

برای مشاهده ی نرم افزار های مورد نیاز برای موفقیت در بازار سرمایه روی این متن کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مختلف